IZPLAČILO BOŽIČNICE, DELOVNE USPEŠNOSTI, 13. PLAČE

 

IZPLAČILO BOŽIČNICE, DELOVNE USPEŠNOSTI, 13. PLAČE

Zakonske podlage:

– Zakon o dohodnini – ZdoH-2

– Zakon o delovnih razmerjih

– Kolektivna pogodba za dejavnost

Bliža se novoletni čas in s tem  tudi izplačilo božičnice – delovne uspešnosti, 13. plače  zaposlenim. Davčni vidik ureja Zakona o dohodnini – Zdoh-2 in sprememba Zakona o dohodnini (glej novice Petka z dne 03.11.2016) v 12. točki 1. odstavka 44.člena Zdoh-2:

Z novo 12. točko prvega odstavka 44. člena ZDoh-2 se del plače za poslovno uspešnost izvzema iz davčne osnove dohodka iz delovnega razmerja do višine 100 % zadnje znane povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji. Gre za izplačilo za poslovno uspešnost, ki je po zakonu, ki ureja delovna razmerja opredeljeno kot sestavni del plače (v praksi se pogosto uporabljajo termini, ki zakonsko niso posebej opredeljeni: trinajsta plača, božičnica, novoletna nagrada).

Božičnica se za davčne namene obravnava kot dohodek iz delovnega razmerja. Ne glede na to, ali gre za del plače za poslovno uspešnost ali za drugo vrsto plačil, je treba od izplačane božičnice obračunati in plačati prispevke za socialno varnost, v določenem primeru pa tudi dohodnino.

Božičnica je izplačilo dela plače za poslovno uspešnost, ki je kot del plače določena v Zakonu o delovnih razmerjih. Torej govorimo o poslovni uspešnosti delodajalca. Običajno gre za doseganje zastavljenih ciljev poslovanja v letu, za katerega se nagrada za poslovno uspešnost izplačuje.

POSLOVNA IN DELOVNA USPEŠNOST

Predvsem moramo ločevati med poslovno in delovno uspešnostjo. Medtem, ko del plače za delovno uspešnost nagrajuje posameznega delavca, je poslovna uspešnost kolektivne narave. Razlikovanje je pomembno predvsem iz davčnega vidika.

OBDAVČITEV NAGRADE ZA POSLOVNO USPEŠNOST

Davčna obravnava nagrade za poslovno uspešnost, je za prejemnika nagrade davčno bolj ugodna.

Zakon o dohodnini od 01.01.2017 – od 01.01.2018 dalje v višini 100% povprečne bruto plače v RS po podatku SURS-a (glej novice Petka dne 03.01.2018), predvideva oprostitev plačila dohodnine, v kolikor so za to izpolnjeni določeni pogoji, ki jih je potrebno pri izplačilu upoštevati:

  • po vsebini gre za izplačilo plače iz naslova poslovne uspešnosti: delodajalec mora pripraviti cilje poslovanja, ki so merilo za ugotavljanje poslovne uspešnosti. V primeru inšpekcijskega nadzora mora dokazati, da je poslovanje podjetja v poslovnem letu, za katerega se poslovna uspešnost izplačuje, doseglo, ali preseglo zastavljene cilje in da izpolnjuje pogoje za davčno ugodnejše izplačilo dela plače za poslovno uspešnost.
  • pravica do izplačila dela plače za poslovno uspešnost je določena s kolektivno pogodbo, ali internim pravilnikom delodajalca, s katerim so zaposleni vnaprej seznanjeni: delodajalci za katere ne velja kolektivna pogodba, morajo merila in pogoje za izplačilo nagrade za delovno uspešnost zapisati v internih pravilnikih. Z njimi morajo seznaniti vse zaposlene.
  • del plače za poslovno uspešnost ne sme presegati 100% povprečne mesečne plače v RS. V novembru 2018 je tako najvišji bruto znesek izplačila 1.632,88 evrov (znan podatek za 09/2018).
  • izplačana mora biti vsem upravičenim zaposlenim hkrati: izplačilo nagrade za delovno uspešnost mora delodajalec izplačati vsem upravičenim delavcem, torej tistim, ki izpolnjujejo pogoje zapisane v internem pravilniku.

Oprostitev plačila dohodnine je možno le pri prvem izplačilu v posameznem poslovnem letu.

Delodajalci, ki želijo izplačati del plače za poslovno uspešnost in pri tem izkoristiti ugodnejšo davčno obravnavo, morajo zaposlene seznaniti s kriteriji in merili za določanje poslovne uspešnosti že v začetku leta. To pomeni, da morajo svojim zaposlenim predstaviti cilje poslovanja za poslovno leto, za katerega se poslovna uspešnost izplačuje.

Tako so zaposleni skozi celo leto motivirani in vedo, katere zastavljene rezultate morajo dosegati, da bodo do božičnice upravičeni.

Ali so do izplačila nagrade za poslovno uspešnost upravičeni vsi zaposleni?

Pogoji za pridobitev pravice morajo biti obvezno določeni enotno za vse delavce. Zakon o dohodnini govori o tem, da so do izplačila nagrade za poslovno uspešnost upravičeni tisti zaposleni, ki izpolnjujejo kriterije zapisane v splošnem aktu delodajalca, oziroma, kolektivni pogodbi. Pri tem lahko delodajalec uporabi različne kriterije za ugotavljanje upravičenosti izplačila.

Delodajalec lahko, kot merilo, določi, da nagrado prejmejo tisti zaposleni, ki so bili v delovnem razmerju na določen dan, ali pa, da nagrado prejmejo tisti, ki so v delovnem razmerju na dan izplačila nagrade. Lahko določi več kriterijev, npr. da so do nagrade upravičeni tisti zaposleni, ki izpolnjujejo oba pogoja.

VIŠINA NAGRADE ZA DELOVNO USPEŠNOST

Enako kot velja za pravice do nagrade iz naslova delovne uspešnosti, lahko delodajalec v pravilniku določi kriterije za določanje višine nagrade. Pri tem lahko upošteva enake kriterije, kot so zapisani v kolektivnih pogodbah. Kolektivna pogodba lahko, na primer, določa, da je višina nagrade odvisna od efektivne prisotnosti zaposlenega. V tem primeru, bodo zaposleni, ki so bili tekom poslovnega leta večkrat na bolniškem staležu, prejeli nižjo nagrado od tistih zaposlenih, ki so delali celo leto,…

V kolikor višina nagrade za delovno uspešnost presega višino 100% povprečne plače v RS, je presežek, torej znesek nad 100% obdavčen z dohodnino.

ALI MORA BITI NAGRADA ZA DELOVNO USPEŠNOST IZPLAČANA V DENARJU, ALI NE?

Ko govorimo o izplačilu dela plače, mora biti ta vedno izplačan v denarju. Zakon o dohodnini namreč določa, da morajo biti vsi dohodki iz naslova plače izplačani v denarju, na račun prejemnika.

V kolikor delodajalec izplača nagrado v obliki vrednostnih bonov ali izdelkov, mora od tržne vrednosti nagrade obračunati boniteto, na dan, ko zaposleni nagrado prejme. Tako je tovrstna nagrada obdavčena z dohodnino.

Nagrada za poslovno uspešnost in prispevki

Pri obračunu nagrade je potrebno obračunati prispevke zaposlenega, ki predstavljajo 22,1 odstotka od bruto izplačila in prispevke delodajalca v višini 16,1 odstotka na bruto izplačilo. Prispevki se obračunajo na dan izplačila, poročajo se na obrazcu REK-1 pod vrsto dohodka 1152 – del plače za poslovno uspešnost, ki se ne všteva v davčno osnovo. Rok za plačilo prispevkov je pet dni po izplačilu nagrade.

 

Viri:

Zakon o dohodnini (ZdoH-2)

Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1)

– spletne strani: superdavki.com, saop.si, data.si, petka.si, racunovodja.com,…

spletna stran Finačne uprave RS

 

Pripravila: Pušnjak Anka